Sadaka Kurbanı

KURBAN BAĞIŞI


“Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.” (Kevser, 2)

Rabbimize sadakatimizin simgesi, Hz. İbrahim’in fedakârlığının hatırası Allah’a yakınlaşma vesilesi anlamına gelen kurban, birçok güzelliği ve manayı içerisinde barındırması sebebiyle son derece önemli bir ibadettir. Kurban olur insan, kestiği/kestirdiği kurbanlar ile. Ulaşır takvası ve niyeti ameliyle beraber. Yaklaşır Allah’a, yakınlaşır kardeşlerine onları görmese bile.

Kardeşlik, paylaşma ve Allah’a yakınlaşmanın eşsiz örneği kurban ibadetinin vekâlet yoluyla en güzel şekilde yerine getirebilmesi için Beyazgül Derneği olarak Adak, Akika, Şükür, Nafile ve Sadaka kurbanlarınızı kesiyor, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizin sofralarına et, yüzlerine tebessüm, unutulmadıklarını göstererek kalplerine umut oluyoruz. Sadece kurbanınızı değil, Allah’a şükrünüzü, güzel niyetlerinizi ve infakınızı emanet olarak alıp, binlerce kilometre ötede adını bilmediğiniz coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırıyoruz.Adak, Akika, Şükür, Nafile ve Sadaka Kurban Bağışı

Kurbanlarınızı yurt içinde ve yurt dışında kesiyor, yetimlere, yoksullara, ilim talebelerine ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz ve kesim videonuzu gönderiyoruz. 15 yıllık güven ve şeffaflıkla kurban ibadetinin bağış yoluyla en güzel şekilde yerine getirebilmesi için yılın tüm zamanında nafile kurban kesimleri gerçekleştiriyoruz.

Mazlum kardeşlerimizin sofralarına et, yüzlerine tebessüm, unutulmadıklarını göstererek kalplerine umut oluyoruz. Sadece kurbanınızı değil, Allah’a şükrünüzü, güzel niyetlerinizi ve infakınızı emanet olarak alıp, binlerce kilometre ötede adını bilmediğiniz coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırıyoruz. İsminize özel hazırlanan, vekâletinizin okunduğu kurban kesim videonuzu en kısa sürede sizlere ulaştırıyoruz.

“Biz, her ümmete (Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)


Yurt İçi Kurban Bağışı

Hayırseverlerimizin kurban vazifeleri için bizlere emanet ettikleri vekâletleri ile kurban kesimlerimizi tamamlıyoruz. “Mazlum yüreklere kurban olsun!” diyerek çıktığımız bu yolda ülkemizde kesimi tamamlanan kurbanları tahsillerine devam eden ilim talebelerimizin sofralarında değerlendiriyor, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz.

Kesimi yapılacak kurbanlıklar derneğimizin görevlileri tarafından özenle seçiliyor. Kurban bedeli derneğimize ulaşan bağışçımızdan öncelikle sözlü olarak vekâletini alınıp bilgilendirme yapıyor, ardından kurbanlarının kesimlerinin videolarını iletiyoruz. Arzu eden bağışçılarımız kesimlere eşlik edebiliyorlar.


Yurt Dışı Kurban Bağışı

Kurban organizasyonlarımız mazlum coğrafyalar da umuda vesile olmayı gaye edindik. Dünyada çeşitli sıkıntılarla boğuşan birçok mazlum coğrafya bulunmakta, buralara da umudu taşımak elbette ki bizim vazifemizdir. Açlık, susuzluk, yetersiz beslenme, salgın hastalıklar, savaşlar, doğal afetler her yıl milyonlarca insanın hayatını tehlikeye sokuyor.

Açlık ve yetersiz beslenme problemleri en çok da çocukları etkiliyor. Dünyamızda 800 milyonu aşkın insanın açlık sorunu ile karşı karşıya olduğu biliniyor. Gelişmekte olan ülkelerde doğan her 6 bebekten biri yetersiz beslenme sebebiyle hayata gözlerini yumuyor.

Allah (C.C.) dünyadaki her bir nimeti tüm insanlık için yaratmışken, kimileri israfta kimileri bir lokma ekmeğin yoksunluğunda boğuluyor. İmkânların bu denli geniş olduğu çağımızda yoksulluk, açlık vb. problemlerin tek nedeni insanoğlunun bencilliğidir. Bu yok sayışa nispeten, bizler paylaşmanın kıymetini biliyoruz. Uzak, yakın ayırt etmeksizin iyiliğe niyet etmiş kalplerle hayır yollarına koyuluyoruz. Kardeşliğin bilincindeki hayırseverlerimizin destekleri ile Asya ve Afrika’nın mazlum coğrafyalarına umudu ulaştıracağız


Adak Kurbanı

Adak kurban, kişinin dinen zorunlu olmadığı halde, olması murad edilen bir şeye kavuşmak maksadıyla niyet edilen ve isteğin gerçekleşmesi sonrası kesileceğine dair Allah-u Teâla’ya verilen bir sözdür. Bir kurban çeşididir. Kurban adayan kişinin kurbanı kesmesi vaciptir

Bir şartın olmasına bağlanan bir adak, o şart olduğu anda kesilmelidir. Bir sebebe bağlı olmayan adaklar ise dilenen vakitte kesilebilmektedir.

Adak kurbanı, adağın sahibi, eşi, çocukları, anne, babası tarafından yenilemez. Bunların dışında zengin olanlara da dağıtılmaması gerekir. İhtiyaç sahiplerine verilmesi makbuldür.

Allah-u Teâla’ya olan şükrümüzü ifade şekillerinden yalnızca biri adak kurban bağışıdır. Beyazgül Derneği olarak, kendinize vacip kılmış olduğunuz adak kurbanlarınızı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmasına aracı oluyoruz.


Akika Kurbanı

Yeni doğan evladımıza şükür etmek amacıyla kesilen kurbana “akika kurbanı” denilmektedir. Dünyanın en büyük nimetlerinden biri evlat nimetidir, bizlere evlat nasip eden rabbimize hamdü senamızı akika kurbanı bağışı ile gerçekleştirebiliriz. Akika kurbanı kesmek sevgili peygamberimizin sünnettir. Eğer “bir evladım olursa kurban keseceğim” diyerek kendinize vacip kıldığınız bir sözünüz varsa bu adak kurbanı olur ve bir kurban keserek bu adağınızı yerine getirmiş olursunuz. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in de “Çocukla beraber akika vardır. Artık ondan yana, onun için akika kesiniz. Eza ve cefayı ondan kaldırınız” buyurduğu ve Yine Hz. Âişe validemizin rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (s.a.s.), torunları Hasan ile Hüseyin’in doğumlarının yedinci günü akika kurbanlarını kesmiş ve adlarını koymuştur. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI, 401) Erkek için iki koyun, kız çocuk için bir koyun kesilmesi sünnettir.

Şükür Kurbanı

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde; Eğer şükreder ve iman ederseniz, Allah size niye azap etsin? Allah (her şeyi hakkıyla) Bilendir ve şükrün karşılığını verecek olandır. (Nisa Suresi, 147. Ayet) buyurmaktadır. Bizlere sonsuz nimetler, sağlık nimetine şükür etmek için yapılabilecek ibadetlerden biride şükür kurbanı bağışı ile gerçekleşebilmektedir.

Sadaka Kurbanı

Allah’ın rızasını kazanmak niyetiyle yapılan her türlü yardım, ibadet sadakadır. Kurban bağışı olarak sadaka kurban bağışı, yoksul ve ihtiyaç sahibi olan kimselere dağıtılmak ve ihtiyaç sahiplerini sevindirmek niyetiyle yapılmaktadır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır; “Şüphesiz ki sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar ve Allah’a güzel bir borç verenler var ya, (verdikleri) onlara kat kat ödenir. Ayrıca onlara çok değerli bir mükâfat da vardır.” (Hadîd Suresi 18)

Nafile Kurban

Ruhuna kurban bağışı ile yetimhane, medreselere ve ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürün. Sizlerde vefat eden anne, baba ve akrabalarınızla sevdiklerinizin adına kurban kestirerek sevabını onların ruhlarına hediye edebilir ve böylelikle dünyada ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürürken, ahirette olan yakınlarınıza da hayırda bulunabilirsiniz. Ruhuna kurban bağışı, kurban bayramında yapılabildiği gibi yılın herhangi bir döneminde de yapılabilmektedir. Böylelikle bayramdan bayrama et gören yoksul ve mağdur kardeşlerimizin yüzünü güldürebilirsiniz. Ayrıca; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in kurban keserken “Ümmetimden kesemeyenler adına kesiyorum” diye buyurdukları rivayet olunmaktadır bu sebeple Kurban bağışlayacak ölçüde maddi durumu iyi olan Müslümanlar da Peygamber Efendimiz ’in Ruh-u Şerifine kurban kesebilir ve sevabını efendimize bağışlayabilir.


Anasayfa

Giriş/Üye

Hesap No

Bağış Yap

Sepetim